pondělí 23. května 2016

Liberec


Koncem května jsme my dvě holky podnikly jednodenní výlet do Liberce. Zaparkovaly jsem v Lidových sadech, hned vedle hlavního vstupu do ZOO. Ve všední den mimo sezónu je zde parkování zdarma. Liberecká zoologická je moc příjemná, dá se projít za hodinku či dvě a výhodou je, že když jdete hlavním vstupem jako my, ven můžete vyjít v dolní části zahrady a celou cestu jdete buď po rovince nebo z kopečka, což je s kočárkem a 14 kilovým dítětem velká výhoda. Ze ZOO žádné fotky nemáme, ale aspoň pro představu, jaká zde najdete zvířata, přikládám mapu. Bohužel v ní  nejsou naznačené vedlejší východy. Můžete si vybrat ze dvou, buď vyjdete za Labutím jezírkem u zastávky tramvaje Botanická zahrada, nebo jako my východem naproti kontaktní ZOO (možnost pohladit si kozy, morčata nebo králíky) a pak se buď vyškrábete do kopečka uprostřed parku nebo park obejdete a Lesní ulicí se dostane ke vstupu do Botanické zahrady. Tam se Norince nechtělo, zlákalo jí dětské hřiště, takže máme alespoň záminku pro další návštěvu Liberce, protože podle fotek na webu vypadá botanická moc sympaticky.

Mapa Zoo Liberec  


Mapu s dětskými hřišti v dosahu jsem měla dopředu připravenou. To, které bylo po cestě do centra, bylo pěkné. Nachází se v parku Prokopa Holého hned vedle kasáren. Cesta od Botanické ke hřišti je příjemná, nemohla jsem odtrhnout oči od nádherných prvorepublikových vil. Moji dceru básnění o vilách trochu zmátlo, všude hledala víly.... 
Na hřišti najdete kromě obvyklého vybavení také sluneční hodiny, trampolínu a hlavně nádherné vzrostlé kaštany a spoustu míst k sezení.


Další naší zastávkou byla Oblastní Galerie Liberec vybudovaná na místě bývalých městských lázní. Otevřeno je každý den kromě pondělí a každý čtvrtek je sem dokonce vstup zdarma. Výstavu Jaroslava Róny jsem byla donucena projít rychlejším tempem. Zato v dětském koutku, který se nachází v suterénu budovy, se tempo výrazně zvolnilo, tady jsme se kochaly přes hodinu. Zabírá téměř polovinu patra a je prostě skvělý. Norinku bavilo všechno - magnetická tabule, skládání obrazů z kostek, role osvětlovače, čmárání do písku, mě zase zaujal umělecký fotoaparát se samospouští. Paráda!V těsném okolí galerie najdete také Severočeské muzeum, Technické muzeum.

Kde pít / jíst?
Původně jsem měla vyhlédnutou restauraci hned vedle Galerie zde, zaujala mě nabídka jídel a dětský koutek, ale potřeba kávy a zmrzliny (té hlavně) byla silnější. Tak jsme se svezly dvě zastávky tramvají do centra, kde Norinka dostala kopečkovou a přesunuly jsme se do Kino Kávy. Nádherný prostor bývalého kina Varšava, výborná kavá a milá obsluha, obě jsme byly spokojené. Když jsme v Liberci, vždy navštívíme Fryčovo knihkupectví v Pražské ulici. Tam jsme zakoupily jeden sešit úkolů a hádanek, aby bylo o další zábavu postaráno. Pak už jsme zamířily na tramvaj k autobusovém nádraží do Fügnerovy ulice, kde na místě bývalého obchoďáku Ještěd vyrostlo ne moc hezké a hlavně obří obchodní centrum. Ale aspoň jsme zde učinili také jeden náš malý liberecký objev, a to pekárnu U Bláhů. Vše, co jsme ochutnaly (houstičky, sladké drobnosti a doma pak také domácí nudle), bylo výborné. Místní to vědí, takže nebuďte překvapení frontou, která ale bleskové odsýpá.

Nakonec už jen závěrečná bezpřestupová jízda tramvají zpět do Lidových sadů (zpřestřil jí jen problém s cvaknutím jízdenky - funguje ve všech libereckých tramvajích jen jeden označovač jízdenek?) a povinná návštěva dalšího dětského hřiště (jehož oficiální název zní Dětský koutek), což je něco jako placené hřiště se slevou pro dospělé (dospělí 30 Kč, děti 40 Kč) a s vodními prvky (v květnu vypnuté), vláčkem, mini ruským kolem a půjčovnou odrážedel. 

  • Technická Univerzita Liberec vytvořila užitečnou mapu Liberce a Jablonce pro rodiče s dětmi. Obsahuje tipy na procházky, parky, dětská hřiště a další.

Žádné komentáře:

Okomentovat