pátek 7. října 2016

Kryštofovo údolí a Ještěd


Opět směr Liberec a ještě kus dál. Za Chrasovou, u obce Jítrava, cca 1 km od silnice, kde se dá v pohodě zaparkovat, jsou na kraji lesa schované Bílé (nebo Sloní) kameny - pískovcové skály, které z dálky vypadají jako stádo slonů. Nahoru jsme s Norinkou nelezli, stačilo nám projít se okolo.

Novinský viadukt je již součástí Kryštofova údolí a je národní technickou památkou, má 14 oblouků a uveden do provozu byl již v roce 1900. Pro fanoušky železnice a architektury povinná zastávka.
Pokud do Kryštofova údolí přijedete z Chrastavy, nemůžete hlavní atrakce malebného údolí minout. My jsme však přijeli z druhé strany, od viaduktu, a pořád jsme čekali, kdy na nás co zajímavého vykoukne. Kryštofovo údolí je totiž opravdu dlouhé. Jednou z atrakcí obce je orloj, který postavil místní řezbář a uveden do provozu byl v roce 2008. Vedle orloje je zde také muzeum betlémů a řezbářský dům. V dosahu je několik restaurací, nás zlákala prvorepubliková kavárna U Ježka s útulným interiérem a nabídkou domácích koláčů. Uvnitř kavárny je bezva koutek na hraní, kde se v dětském koloniálu dá platit říšskými markami. Holt, Sudety.... My jsme nakonec dali přednost posezení venku, s výhledem na nádhernou budovu obecního úřadu. 


Občerstveni jsme přešli kamenný můstek, vyšplahali se ke kostelíku a vrátili se na parkoviště, vedle kterého je i malé dřevěné dětské hřiště. 


Na pozdní oběd jsme se rozhodli zajet do restaurace Ještěd, což nebylo úplně šťastné. Zrovna dobíhali svůj závod běžkaři (letní běžky a ještě do kopce), ale naštěstí nás již na horní parkoviště pár set metrů pod vrcholem pustili, resp. nikdo nás nezastavil a bravurně jsme se mezi sportovními nadšenci prokličkovali a ukázali jim záda. Restaurace byla dost plná, obsluha velmi rychlá, ale jídlo vzhledem k vyšším cenám úplně obyčejné. Zavzpomínali jsme na film Grandhotel a jeli domů.


Žádné komentáře:

Okomentovat