sobota 29. října 2016

Tiské skály a hrad Střekov

Původní nápad zajet do Bad Schandau ztroskotal na ranním vstávání. Na jednodenní výlet bychom museli vyjet o dost dříve. Proto jsme zvolili bližší destinaci, a to Tiské stěny, které jsou součástí CHKO Labské pískovce, stejně jako známější Česko-Saské Švýcarsko. Zaparkovali jsme v obci Tisá, která leží pár desítek metrů od vstupu. Vstupy jsou zde dva. První těsně nad obcí, od parkoviště poblíž kostela sv.Anny vede červená značka na Skalní náměstí, které skalní město dělí na Velké a Malé stěny, další vstup je vedle turistické chaty Tisá, kde jsou pro návštěvníky připravena dvě parkoviště. Vstupné je 30 Kč dospělí / 15 Kč děti. V pokladně je možné si koupit i jednoduchou mapku. Cestou mezi skalami se můžete bavit tím, jestli opravdu skalní útvar připomíná svůj název. Zpočátku jsme měli obavy, jestli bez kočárku s tříletým dítětem zvládneme obejít i Velké a Malé stěny, ale obavy byly zbytečné. Díky zajímavým průlezům a hledáním další zkratky či jeskyně se Norinka zabavila a nechala se nosit jen na schodech. Návštěvníků zde na konci října bylo poměrně málo, ale i tak, když jsme se po cca 1,5 hodině chůze dostali k turistické chatě, bylo uvnitř zcela plno. David se vrátil pro auto, vyzvedl nás u chaty a jeli jsme hledat nějakou slušnou restauraci.

Restaurací a turistických chat je v okolí Děčínského sněžníku (což byl taky jeden z našich možných cílů, ale nohy bolely a teplo taky nebylo, takže si ho necháme na jindy) spousty. U většiny z nich ale byl většinou zaparkovaný minimálně jeden autobus čekající na své turisty - německé důchodce. Tak jsme se po konzultaci s Google Maps dostali až do obce Ostrov, do restaurace hotelu Ostrov. Hotel je v nádherném prostředí vedle rybníků s výhledem na další pískovcové skály. Jídlo zde bylo trochu dražší, ale moc dobré, obsluha sice z počátku působila pomaleji, ale nakonec si našla cestu i k našemu stolu a byli jsme moc spokojeni. Pro hotelové hosty je zde i malé dětské hřiště s trampolínou - bublinou. Je potřeba si u obsluhy půjčit klíč. Po vyhopsání jsme se ještě krátce prošli lesem po žluté značce, která začíná u hotelu a navazuje na naučnou stezku Zapomenuté pohraničí, která vás navede zpět do obce.
Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na hradě Střekov, který leží na kraji Ústí nad Labem. Zaparkovat se dá vedle hradu, který si můžete projít buď s průvodcem, nebo dostanete tištěný papír se stručným popisem jednotlivých částí hradu, což nám naprosto vyhovovalo. Celý hrad (nebo spíše zřícenina hradu) se dá projít během 30 minut. Před vstupem je i sympatická kavárna a restaurace s možným posezením venku s výhledem na Labe.Žádné komentáře:

Okomentovat