neděle 20. listopadu 2016

Benátky nad Jizerou

 Výlet do Benátek nad Jizerou jsem dostala jako narozeninový dárek. Původně teda jen oběd v místní vychvalované restauraci Bílý páv, ale nakonec se ze svátečního obědu stalo průzkumné odpoledne. 

Restaurace a hotel Bílý páv sídlí v bývalé budově školky nebo školy. A má jedinou chybu. Totiž že není v Praze. I když jsme přijeli až kolem 13 hodiny, bylo dost plno. I o víkendech totiž nabízí denní menu. My jsme si vybrali z jídelního lístku, David thajské kari, já grilovanou perličku a obě jídla byla výborná. Obsluha i kuchaři jsou velmi ochotní, požadavek na samotné těstoviny se sýrem pro naši vybíravou dceru je vůbec nezaskočil. Součástí restaurace je i čistý a velký dětský koutek a navíc se před restaurací nachází nově zrekonstruovaný park s rychlodráhou pro malé cyklisty a několika herními prvky.


Dolní část města je spíše průmyslová a nákupní, na zámek a náměstí se musí vyjet nahoru na kopec. Sám zámek (kde pobýval i Tycho Brahe) s rozhlehlou zámeckou zahradou je nově opravený. Atrakcí pro turisty je zde soukromé Muzeum hraček. Muzeum je rozděleno na dvě části. V té první jsou umístěny pohyblivé exponáty (vláčky, město s tržištěm, ruské kolo), druhá je pouze prohlížecí. Hrát si zde moc nejde, ale Norince se přesto vystavené panenky, obchůdky a další hračky moc líbily. Muzeum bude více zajímat spíše pamětníky :). Jen pozor na otvírací dobu, od prosince do března je muzeum uzavřeno.


Náměstí v Benátkách působí dost opuštěně, ale na rohu na první pohled upoutá funkcionalistký dům, původně okresní dům a muzeum, jehož autorem je architekt Jiří Kroha. V prvním patře se nachází výstavní síň, která byla bohužel zavřená, snad se dovnitř někdy podívám. Naproti moderní kašně v podloubí historických domů je zastrčena moc příjemná kavárna a cukrárna Tycho, která má i venkovní posezení.


Žádné komentáře:

Okomentovat