neděle 25. prosince 2016

Advent v Brně

Brno je naše oblíbená destinace. Teda jako většina měst. Je tam toho totiž spousta k vidění, navštívení a ochutnání. Adventní Brno jsme navštívili poprvé a určitě ne naposledy. Vánoční trhy nás nadchly. Všechny tři důležité ("Moravák", "Zelňák" a trh na nám. Svobody) se dají obejít pěšky i s tříletým dítětem, nevalí se na vás davy lidí jako v Praze a výběr alko i nealko nápojů je široký a občas netradiční. I to trdlo zde bylo lepší než v Praze (to tvrdím naprosto objektivně a i jako rodilý Pražák musím uznat, že Brno má prostě velkou výhodu, že není zkažené turisty). Nápoje si od stánku odnesete ve vkusném kelímku či hrnečku, za který zaplatíte vratnou zálohu, kterou vám v kterémkoliv stánku vyplatí zpět. Zajímavými atrakcemi jsou také vánoční tramvaj, vánoční zvoničky, nebo třeba dětský kolotoč.

Při každé návštěvě Brna zajdeme do Moravské Galerie v Pražákově paláci. Do stálé expozice je vstup zdarma a tentokrát jsme poprvé vyzkoušeli i skluzavku. Vede z 2. patra, vystupujete v 1. a je to parádní svezení, a hlavně žádná fronta (jsme přece, jak to tak bývá, v liduprázdné galerii). V přízemí galerie je sympatická místnost pro malé návštěvníky se spoustou knížek a polštářů na povalování.
Neopominuli jsme se projít na Špilberk, kde jsou dvě bezva hřiště pro děti a také nová socha, podobizna básníka Jana Skácela, ze svařených nerezových trubek. Do vily Tugendhat, nejznámější brněnské památky, jsme zašli jen na výstavu židlí Ton a do zahrady. Interiéry vily jsme si s Davidem prohlédli ještě před rekonstrukcí a další prohlídku si naplánujeme, až bude Norinka větší.
Modelový svět je zábava pro děti a nadšené tatínky, já jsem se vydala raději na nákup dárků. Vstupné je 55 Kč za dospělého a 45 Kč pro dítě. Model železnice, dřevěné vláčky a autodráha jsou umístěny kousek od hlavního nádraží v nenápadné budově malého obchodního domu a ani v zimní neděli zde nebylo moc návštěvníků. Malé děti návštěva zabaví.Kde jíst / pít?

Tahle část by mohla být delší než celý příspěvek. V Brně je toho spousty. Já bych zašla do každého druhého podniku, který jsme míjeli. A že jich bylo! Rádi chodíme na obědy do kavárny Era (Černá pole, kousek od Vily Tugendhat). Nádherný interiér, příjemná obsluha a vynikající jídlo. Téměř pokaždé zajdeme i do restaurace La Bouchée v Údolní, naproti porodnici, kdybyste potřebovali....  Mají denní menu i v sobotu (v neděli je zavřeno) a jídlo je zde naprosto skvělé. Na snídani jsme zašli do Café Tunsgram na Kapucínském náměstí. Výborná vína a tapas najdete v Don Pintxos na Dominikánském náměstí. Domácí atmosféru u kachlových kamen a sladké dobroty ke kávě servírují v Bistru Babinský na Špilberku.

Z předchozích návštěv doporučujeme ještě stylové Bistro Franz a Pasta bar Cattani (oboje v ulici Veveří). Skvělá byla také dětská kavárna s naprosto bezkonkurenční hernou Humpty Dumpty, ta je ale již bohužel zavřená.


Žádné komentáře:

Okomentovat