neděle 19. března 2017

Kutná Hora

Po dlouhé zimní pauze, kterou jsme strávili víceméně doma nebo na krátkých pochůzkách po Praze, jsme se i s přáteli a jejich dvěma kluky vydali na průzkumné odpoledne do Kutné Hory. Začali jsme výborným obědem v kutnohorské restauraci Na Pašince. Restaurace je mezi místními vyhlášená (není v centru, ale v krajové čtvrti Kaňk) a pokud se sem chystáte na víkendový oběd, doporučuji rezervaci. Restaurace je zařízená venkovským rustikálním nábytkem a jídlo mají vynikající. Bonusem jsou velké porce a nízké ceny. Řízek na másle s bramborovou kaší byl jako od maminky. Asi 1 km od restaurace je nově zrekonstruovaná rozhledna Havířská bouda. Ve výšce 30 m, kam se dá také vyjet výtahem (bylo třeba ho vyzkoušet, funguje a můžeme vřele doporučit), je kromě výhledu na celé město i kavárna. Vedle rozhledny je další restaurace a malé dětské hřiště.


Cílem našeho výletu do Kutné Hory byla galerie, a to ne ledajaká. GASK (Galerie Středočeského kraje) se nachází v bývalé Jezuitské koleji a budova je to grandiózní. Kromě stálé expozice, která čítá velké množství děl moderního umění 20. a 21. století, se zde každoročně koná několik velmi zajímavých výstav. My jsme si ze studijních důvodů vybrali výstavu "Ty děti si pořád hrají" zahrnující dětskou tématiku v díle bratří Čapků. Výstava byla interaktivní a moc poučná i pro nás dospělé. Já sama jsem byla překvapena informací, že dětská ilustrace nebyla pro Josefa Čapka úplně to, co jej bavilo.


 
Galerie je třípodlažní a skrývá se v několika chodbách a desítkách místností. Krátkodobé výstavy jsou ve druhém patře, stálá expozice v prvním a další výstavy najdete také v přízemí. Nejvíce času jsme však nestrávili na výstavách, ale v dětském koutku v prvním patře. A ten se v Kutné Hoře opravdu povedl. V zimní neděli jsme zde byli téměř sami (při zakoupení vstupenky na výstavu je sem vstup zdarma, jinak se platí 40 Kč za dospělého, děti do šesti let neplatí). Obří stěna evokující dílo Pieta Mondriana je vytvořena z měkkých bloků doplněných skluzavkou, ze kterých se skáče (nebo padá) do pěnových polštářů. Něco, co prostě doma určitě nemáte. Takže doporučuji na odpoledne, nejlépe zimní nebo pošmourné, aby vám nebylo líto, že na procházku po městě vám moc času nezbyde. Protilehlá stěna je pro tvořivé, dá se na ní pomocí pěnových kostek vytvořit umělecké dílo, k zapůjčení jsou odrážedla a na chodbě je další zábava - barevné gumičky můžete natahovat kolem kovových tyček klidně další půl hodinu.


Historické centrum Kutné Hory je nádherné, projděte se (nebo navštivte, ale my čas už neměli) k chrámu sv. Barbory, Vlašskému dvoru nebo zajděte do Muzea stříbra, kde s většími dětmi (dětem do šesti let je vstup dokonce zakázán) můžete "fárat" do dolu a zjistit vše o těžbě stříbra a ražbě mincí ve městě. Anebo, jestli máte pořád čas a kuráž k tomu, zajeďte do Hřbitovního kostela Všech Svatých s kostnicí v Sedlci (část Kutné Hory).

Kde jíst / pít?

O obědě jsem se již zmínila na začátku, restaurací je v centru spoustu, ale vzhledem k turistické lokalitě bych si vybranou restauraci raději ještě prověřila v hodnocení na Google. Cestou jsme míjeli i hodně kaváren, nakonec jsme se zastavili v Blues Café, což je kavárna a prodejna vinylových desek a CD v jednom.

Žádné komentáře:

Okomentovat