čtvrtek 20. dubna 2017

Město Zlín, ZOO Lešná a hrad Lukov


Výlet do Zlína jsem plánovala už dlouho, možná 10 let? Mým snem bylo projet se známým Baťovým výtahem, ve kterém byla klimatizovaná kancelář ředitele firmy, díky níž mohl kontrolovat pracovníky ve své továrně. Ono to bylo nakonec trochu jinak - Tomáš Baťa se kvůli své předčasné smrti výtahem nikdy nesvezl a jeho bratr žil v době, kdy byl výtah dokončen, v zahraničí. Budova, ve které se výtah nachází a kde nyní sídlí Krajský úřad byla svého času nejvyšší budovou v Československu a je situována v tradiční řadě továrních budov, z nichž některé jsou stále funkční, některé vkusně opravené a některé chátrají. Celý obrovský komplex bývalé fabriky Baťa si nejlépe prohlédnete z terasy, na kterou se dostanete buď zmíněným Baťovým výtahem (ten je dnes národní kulturní památkou období funkcionalismu) nebo i klasickým výtahem. Prohlídku výtahu zajišťuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a je nutné si ji rezervovat alespoň dva dny dopředu na recepci 14|15 Baťova institutu. Výtah i prohlídku terasy děti zvládnou bez problémů, zážitkem je ale spíše pro dospělé. Díky paní průvodkyni se dozvíte spoustu zajímavostí o městě a o tom, jak bylo geniálně postaveno tak, aby pracovníci továrny Baťa měli vše po ruce, kde jíst, spát, učit se, bavit se. Dílo osvíceného manažera a jeho architektů.
V jedné z opravených továrních budov (budovy č. 14 a 15) sídlí Baťův institut a knihovna, kam se v roce 2012 přestěhovaly veškeré expozice muzea JV Moravy a galerie ve městě. V institutu se nachází muzeum obuvnictví a rozsáhlá sbírka obuvi a také jsou zde části věnované zlínskému filmovému studiu, cestám Zikmunda a Hanzelky a celkově všemu, co charakterizovalo firmu Baťa. Dvě patra jsou určena pro krátkodobé výstavy a jedno celé patro zabírá galerie s úžasnými obrazy, plastikami, fotografiemi a modely zlínských budov. V každém patře je něco, co zabaví děti a často i tatínky. Ať je to stavění města, vytváření vlastního filmu, různé skládačky, hry, apod. Mě se třeba moc líbila tabule se slovíčky v moravském nářečí. Vy víte, co znamená frča nebo tarkoš? Vtipné jsou i "píchačky". U vstupu dostanete kartičku a můžete si, stejně jako Hujer, označit, kdy jste jakou část expozice navštívili.
Centrum Zlína projdete za chvíli, můžete se stavit u univerzitního centra,  které navrhla zlínská rodačka Eva Jiřičná. Její další stavba v centru Zlína se právě dokončuje. V přilehlém parku Komenského se pak děti mohou vyřádit na velkém dětském hřišti. Nám byla trochu zima (a folklórnímu souboru, který zde na Bílou sobotu tančil, musela být ještě větší), tak jsme se přesunuli naproti do Zlínského zámku. Co zde zaujme nejen děti, ale i dospělé, je Interaktivní výstava Orbis Pictus Play. Expozice je umělecky koncipovaná Petrem Niklem a je zde vše dovoleno. Výstavu doporčujeme malým i velkým. Od závěrečného exponátu, kuličkostroje, nebudete chtít odejít! Rodinné vstupné je baťovské, 199 Kč.Druhý den, protože vše se v jeden den stihnout nedá, jsme vyjeli za město. Právem vychvalovaná ZOO Zlín se nachází v části Lešná a procházka zologickou je jako procházka parkem. A on to opravdu je bývalý zámecký park s nádhernými stromy a keři a spoustou míst k sezení (především v horní části zahrady je několik kaváren a restaurací). S orientací zde problém není, vše projdete jedním směrem od parkoviště doprava a zpět buď můžete do kopečka po svých, nebo se můžete svézt ke vchodu vláčkem. Chytře vymyšleno. Jediné, co je trochu zrádné, je zde parkování. Některá parkoviště jsou zdarma (třeba u vzdálenějšího vstupu od města), za některá se vybírá 80 Kč. Zvláštní systém. 
A co je v ZOO nejlepší? Třeba klokani. Navštívíte je přímo ve výběhu, a klokan s miminkem v kapse vám klidně skočí přes cestu! Nebo rejnoci. Když si umyjete ruce, můžete si na ně sáhnout. Jsou tak....heboučcí? A tropický pavilon. Vůbec najednou nejste v ZOO, ale spíš v botanické, a že se kolem vás motají nějací ptáci? Zde nic neobvyklého. Rezervujte si celé odpoledne, my jsme za 3,5 hodiny nestihli vidět vše a museli jsme pár zajímavých věcí vynechat. V ZOO je také spousty míst ke hraní a vše tak nenápadně rozmístěno, že tu čas s dětmi utíká až moc rychle.

Kousek dál od města za obcí Lukov je v lesích na kopci schovaná zřícenina hradu. Cesta od parkoviště je asi 1 km dlouhá a můžete jít buď po červené značce, nebo pokud máte kočárek, po zpevněné cestě. Krásný výhled na Hostýnské vrchy, hodně historie a taky pěkný vítr. Možná tu v létě nefouká, my jsme zde ale docela vymrzli. Naštěstí vedle hradu a dětského hřiště je malé občerstvení, kde se dá schovat a zahřát se čajem.


Kde jíst / pít
Pokud cestujete ve všední den a mimo velikonoční svátky, budete mít výběr větší. My jsme často narazili na cedulku "zavřeno". Na kávu lze zajít do Mr.Coffee hned vedle zámku. Nebo do kavárny s údajně nejlepším dětským koutkem ve Zlíně v přízemí zámku, Kafé Zámek. Ani jednu kavárnu však nemáme vyzkoušenou osobně. Spousta restaurací je blízko Baťova institutu. My jsme večeřeli v restauraci U kajmana (bydleli jsme poblíž) a v Dal Conte mezi baťovskými domky. V obou se dobře najíte, ale nečekejte nic moderního ani nápaditého, ať se to týká interéru nebo kuchyně.
  • Náš výlet po Zlíně a okolí na mapě zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat