středa 17. května 2017

Porto

Porto je další z přímořských měst na Pyrynejském polostrově, které jsme navštívili. Po snídani zajete autobusem či tramvají na pláž a večer si opět užíváte městského ruchu společně s porťany i turisty, a těch je tu opravdu hodně. Důležitým bodem v historii tohoto druhého největšího města Portugalska je totiž, jak se uvádí v průvodci Use-It (jestli neznáte, tak tyto průvodce vybranými evropskými městy připravují vždy místní mladí lidé a jsou ke stažení zdarma), rok 2005, kdy sem začala létat společnost Ryanair a doslova tak spojila město se zbytkem Evropy. My jsme také přiletěli s Ryanairem a poprvé jsme vyzkoušeli let z jiného než pražského letiště, protože letenky Norimberk - Porto vyšly hodně levně. Zvládli jsme v pohodě tříhodinou cestu z / do Prahy i cestování pouze s příručními zavazadly. Naštěstí všechno zafungovalo na jedničku. Měla jsem trochu obavy při balení, ale vzali jsme jen to nejnutnější a vešli jsme se krásně. Zabalit se do letního počasí je prostě jednodušší, než kdybychom letěli třeba do Švédska...


Porto leží na řece Douro a obě části města jsou spojeny dvěma zajímavými mosty, které navrhli Gustav Eiffel a jeho žák. Jeden z mostů, který spojuje historické centrum zapsané v seznamu UNESCO a jižní část města, proslavenou výrobou portského vína, nabízí krásnou procházku po své horní i dolní části. Na jižní straně ve čtvrti Vila Nova de Gaia se víno z vinic v údolí řeky Douro už pouze skladuje a téměř všude vás lákají na ochutnávku a prohlídku. Za návštěvu v historickém centru stojí m.j. budova nádraží Sao Bento, která je uvnitř krásně vyzdobena modrobílými kachly. Známé "azulejos" zdobí i mnoho domů a kostelů v centru.


Zvláštní kapitolu si zaslouží doprava po městě. V Portu mají metro. Teda místní to tak označují a jsou na to pyšní. Je to ale spíše tramvaj která občas zajede pod zem. Některé stanice jsou monstrózní a zajímavé. To je ale také jediné pozitivní, co se o městské dopravě dá napsat. Na to, jak moc jsou obsazené, jezdí autobusy velmi málo (o víkendech v centru mají intervaly kolem 40 minut). Tramvaje (metro) jezdí častěji a nejsou na tom s obsazeností o moc lépe. Pokud si kupujete v automatu jízdenku, máte často k ruce anglicky mluvícího asistenta. Podle front u automatů je nákup správné jízdenky oříškem i pro Portugalce. Město, které má méně obyvatel než Ostrava, je totiž složitě rozděleno do čtyř tarifních zón. Pohybovat se pěšky je asi nejlepší volba, zejména o víkendech, i když to dá docela zabrat. Město je hodně kopcovité a schodům se nevyhnete, rozhodně nedoporučujeme cestovat s kočárkem. Dětských hřišť je zde, na rozdíl od španělských měst, velmi málo, nejvíce jich bylo u pláže. Ve středu města potřebujete pomoc Sherlocka Holmese, abyste nějaké vypátrali.


Co ještě navštívit? Pokud máte rádi moderní umění, zajeďte do muzea Serralves. My jsme měli štěstí na vstup zdarma a viděli tak výstavu J. Miró. Nejnavštěvovanějším knihkupectvím na světe je určitě Livraria Lello, které bylo J.K.Rowling inspirací pro knihovnu v Bradavicích. Budova s impozantními schody je opravdu krásná, musíte však zaplatit vstupné 4 Eura (odečtou vám je z případného nákupu některé z předražených knih) a kromě vás se sem najednou nacpe ještě několik desítek dalších lidí. Doporučujeme přijít těsně před otevřením.
Mnohem víc se nám líbilo v muzeu fotografie (vstup zdarma), které sídlí v bývalém vězení v centru města. Nutno říci, že vězni v první patře neměli úplně špatný výhled ze svých cel... Muzeum zabírá celá dvě patra a kromě fotografií jsou zde k vidění historické fotoaparáty a mnoho dalších zajímavých věcí.Kde jíst / pít?

Ve městě je spoustu kaváren, mezi oblíbené patří pekárna s venkovním posezením Padaria Ribeiro. Servírují různé druhy sladkého i slaného pečiva a také v Portugalsku snad nejznámnější sladkost: pasteis de natal. Je to vlastně košíček z listového těsta plněný žloutkovým krémem. Dobrota! Přes den je výhodné dát si obědové menu, stojí okolo 8 Eur a za tu cenu dostanete polévku, hlavní jídlo, což bývá často maso nebo ryba v kombinaci s luštěninami a rýži a víno či voda. Na grilované ryby se vyplatí zajet k pláži, kde je spoustu restaurací s venkovními grily. Bohužel však bez výhledu na moře. I když se všude griluje o sto šest, o víkendech se stojí fronty na stůl. Také na večeři se do dobrých restaurací vyplatí zamluvit si stůl dopředu, místí jedí rádi venku snad kdykoliv. A ještě zmíním jedno jídlo typické pro Porto. Jmenuje se francesinha a nabízejí jí všechna bistra a restaurace. Mě však tento zapečený sendvič s masem, několika druhy salámů, vajíčkem a taveným sýrem přelitý rajčatovo-pivní omáčkou podávaný s hranolky moc nenadchl. Všeobecně je portugalské jídlo docela těžké a ne moc zdravé (s výjímkou ryb).
  • Náš výlet v Portu na mapě zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat