pondělí 26. června 2017

Mallorca

K moři jsme vyrazili tři týdny před začátkem prázdnin. Chtěli jsme se vyhnout šíleným vedrům a davům letních turistů. To se nepodařilo. Vedro bylo pořádné a návštvníků, zejména z Německa, Británie a Ruska, taky dost. Ale naše destinace - ostrov Mallorca - která má u nás trochu negativní zvuk (něco asi jako Bibione) nás mile překvapil. Pravda, turistů mohlo být méně, ale i přesto je to nádherný ostrov, kde najdete krásné pláže, starobylá města a vysoké hory. Musíte ale dost cestovat. Ostrov je docela rozlehlý, na délku má 110 km. My jsme za týden najeli téměř 800 km. Denně jsme vyráželi na jiné pláže, do kouzelných městeček ve vnitrozemí i do hor.

Pronajatý apartmán v SV části ostrova v letovisku Can Picafot byl asi 3 minuty pěšky od pláže, kde jsme však byli pouze jednou. Byla trochu přeplněná, takže jsme vždy dopoledne popojeli pár minut autem k pláži Muro. Je dlouhá, krásná s výhledem na hory, a i proto dost oblíbená. Ještě více se nám líbila pláž Cala Mesquida asi 20 minut autem od nás, obklopena hornatými výběžky a pastvinami (ale na jedné straně také hotely). Tam bylo krásně ale až k večeru, kdy opadl největší nápor lidí. Pláž je totiž oblíbená mezi místními i turisty. Co vás na mallorských plážích může nemile překvapit, jsou mořské řasy. Pokud se vyschlé válí na pláži, to až tak nevadí, ale když vane špatný vítr, objeví se ve vodě u břehu a tím pádem znemožní koupání zejména malým dětem, pro které je jinak mírný vstup do vody a většinou klidná průzračná voda naprosto ideální.

Téměř 90 km dlouhé pohoří zapsané na seznamu UNESCO zaujímá celou severní část ostrova, nejvyšší hora měří téměř 1500m. My projeli jen část a kromě serpentin (je tu dokonce i tunel s mýtným!) a nádherných výhledů se občas naskytne "odbočka" (která má většinou 10 km) k pláži. Ty jsou úzké a kamenité a úplně jiné než na většině ostrova. My jsme si vybrali tu nejznámější, pláž Sa Calobra. Zajímavější než samotná pláž je příchod k pláži. Od parkoviště je to cca 1,5 km a na konci se prochází tunely vyhloubenými do skály. Krásné, ale myslím si, že pláž je víceméně turistická atrakce. Zejména parkování 5 Euro za cca 1,5 hodiny je trochu nadsazené. No jo no, vydělávat se musí a na Mallorce to umějí. Turismus je zde hlavním zdrojem příjmů. Za návštěvu v severní části ostrova rozhodně stojí Port de Sóller, kam se dostanete z městečka Sóller historickou tramvají. A do Sólleru se dá přijet přes hory motorovým vláčkem až z Palmy. My jsme jím nejeli, ale prý je to úžasný zážitek.


Při návštěve ostrova rozhodně nevynechejte hlavní město Palma. Starobylé uličky, katedrála hned u moře, plno kaváren a dokonce skvělé muzeum moderního umění, Es Baluard. To jsem si užila nejen já, ale za klimatizaci byl rád i zbytek výpravy. Nádherná je gotická budova Llotja kousek od katedrály. Byla vybudována již v 15. století jako místo pro setkávání kupců. Vstupné se sem neplatí. Do města je lepší zajet v podvečerních hodinách, kdy se vyhnete horku a lépe zaparkujete. Nejezděte v neděli, to je všude zavřeno. A pokud se vám nechce do Palmy, ostatní městečka ve vnitrozemí ostrova jsou také krásná. My navštívili městečka Artá, Pollenca (s 365 schody ke kostelíku s nádherným výhledem) a Inca. Celé město ve čtvrtek dopoledne obsadí trhovci, přilákají  sice hodně turistů, ale pořád je zde více nakupujících mallorčanů (celková populace ostrova je 800 tisíc). Můj úlovek jsou letní kožené sandály za 12 Euro.


Pokud cestujete s dětmi a měst a pláží už máte dost, můžete s nimi zajít třeba na delfíní show do Marinelandu. Recenze na googlu ale nejsou úplně nejlepší. My jsme si místo delfínů vybrali Aquarium, které se nachází přímo v Palmě kousek od letiště. Prohlédnout si můžete žraloky, hvězdice, rejnoky, mořské koníky, želvy a spoustu dalších mořských živočichů. Vstupné je docela vysoké (25 Eur dospělí, 15 Eur děti), ale bývají zde slevy na různé kupony. My jsme si ten náš, díky němuž jsme vstup měli každý o 5 Euro nižší, vzali hned na letišti, byl součástí reklamní mapy ostrova.


Kde jíst/pít

Ceny jsou na Mallorce o něco vyšší než v kontinentálním Španělsku. Je zde spousta restaurací, ale většina je navštěvovaná turisty, což není nic pro nás. Pravý tapas bar jsme našli až ve městě Pollenca. Oběd jsme si buď uvařili doma (nabídka čerstvých ryb a mořských plodů je v supermarketech obrovská) nebo jsme zašli na Menu del dia.

  • Naše cestování po ostrově Mallorca zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat