pondělí 24. července 2017

Polička

Polička je krásné městečko na českomoravském pomezí, které vás uchvátí. Po Praze a Litomyšli je to moje nejoblíbenější české město. A je štěstí, že to sem ze Žďárských vrchů, kde trávíme často letní víkendy, máme docela blízko. Sympatické uličky vás zavedou na náměstí, kterému vévodí mariánský sloup (v současné době prochází rekonstrukcí) a barokní budova radnice. Pár desítek metrů od náměstí nepřehlédnete kostel sv. Jakuba, v jehož věži se narodil a trávil dětství Bohuslav Martinů. Vystoupejte 192 schodů do věže a odměnou bude nejen magické místo se světničkou vybavenou původním nábytkem rodiny Martinů, ale i krásný výhled na Poličku a okolí. Mezi další poličská nej patří mohutné kamenné hradby s 19 baštami, které v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města a patří mezi nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě. Jejich část je také přístupná veřejnosti a oboje stojí za návštěvu.


I kdybyste neměli čas nebo chuť navštívit s průvodcem obě zmíněné historické památky, město připravilo pro vaše děti další lákadla. V budově radnice na Palackého náměstí až do konce prázdnin probíhá výstava Pohádkový svět Zdeňka Smetany a v zrekonstruované budově muzea neboli Centra Bohuslava Martinů se konají další dvě zajímavé výstavy. Tou první je výstava v přízemí centra Koloniál Karla Baizy. Inspirací ke vzniku výstavy byla knížka Karla Poláčka "Bylo nás pět". V Poličce na počátku 20. století působil jeho jmenovec, obchodník Karel Baiza. My jsme nakupováním a prodáváním strávili nejméně hodinu. Trafika, hokynářství, cukrářství a další obchůdky jsou povedené a Norinku vážení hrachu a prodej tisku hodně bavil. Jestli máte neposedné kluky, tak hned naproti je v rámci další prázdninové výstavy můžete nechat stavět modely z Lega a sami si prohlédnout stálou expozici věnovanou historii města, sklářství a osobnosti Bohuslava Martinů. A když vyjdete k Synskému rybníku pár metrů od náměstí, můžou se děti vyblbnou na dětském hřišti s hradbami v zádech.

 
Že turisté a zejména rodiny s dětmi jsou ve městě a celém regionu vítáni, to dokazuje letní soutěž "Kouzelné putování Českomoravským pomezím". V turistickém centru si v některém z měst regionu (Polička, Litomyšl, Vysoké Mýto, Svitavy, Moravská Třebová)  vyzvedněte hrací plán a sbírejte samolepky za návštěvu turistických míst celého ragionu. Stačí, když navštívíte alespoň dvě z měst regionu. A kromě aktivní návštěvy můžete region navštívit "prstem po mapě", tady doslova "figurkami po hracím plánu". Pěkná stolní hra pro letní večery. 


Kde jíst / pít?

Jistotou na oběd je Restaurace Na Parkánech. Útulný interiér, možnost posezení venku a dobré jídlo. Chutnalo nám i v ulici Na Bídě, úžasně fotogenickém místě (ano, ty barevené domečky nalepené na městské hradby, kterou najdete na všech fotografiích Poličky) s venkovní zahrádkou.

  • Procházka městem Polička na mapě zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat