úterý 18. července 2017

Žďárské vrchy (1) - České Milovy

Nikomu to neříkejte a držte v tajnosti: Žďárské vrchy jsou taková malá Šumava. Stejně krásné, ale bez lidí. Cyklisty a turisty tu potkáte, ale mimo letní víkendy je tu klid, jen vy, lesy, louky, skály... Prostě letní idyla. Povídání o Žďárských vrších bude takový malý seriál na pokračování. 


Začneme v okolí obce České Milovy (už názvy obcí lákají k návštěvě: Krásné, Samotín, Podlesí). Vesnička má asi jen 15 stálých obyvatel, zbytek tvoří po okolí roztroušené chaty a chalupy. Začátkem 19. století zde vznikla sklářská huť, jejíž výrobky jsou k vidění v muzeích v Poličce a v Novém Městě na Moravě. Huť sice dávno neexistuje, ale na jejích základech má vzniknout muzeum. Kolem pozůstatků hutě vede naučná stezka Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi. Na každém stanovišti si můžete přečíst něco zajímavého. Stezka je určena spíše pro pěší, ale pokud jezdíte na kole, což je zde naprosto ideální dopravní prostředek, také pár informačních tabulí potkáte. Důležitým bodem okolí je skalní útvar Čtyři palice, který je vyhledávaný hlavně horolezci. O další kilometr dál směrem na Svratku však dojdete k dalšímu skalnímu útvaru, Milovským perníčkům, kam pohodlně vylezete i s malými dětmi a můžete se kochat výhledem na obec Křižánky a protějších Devět skal (s 836 metry nejvyšší bod Žďárských vrchů).


Kde jíst / pít

Přímo v Českých Milovech žádné občerstvení nehledejte, ale o kus dál, u rybníku Milovy je cyklisty oblíbená Restaurace u Šlechtů nebo Milovská restaurace, patřící k monstróznímu hotelu Devět skal. Nejlépe se ale vaří U Kosků na Blatinách. V obci Březiny se dá najíst v nově otevřeném Penzionu Na Bělisku, ale naše zkušenost není úplně nejlepší.

  • Okolí Českých Milov na mapě zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat