čtvrtek 31. srpna 2017

Výstava Imaginárium v Litomyšli

Výstava, kterou dali dohromady umělci z Divadla bratří Formanů, je putovní a zrovna nyní baví návštěvníky Regionálního muzea v Litomyšli. Když si pospíšíte, ještě ji stihnete, ale končí už 3. září. Tři místnosti v přízemí muzea plné různých hejblátek, loutek a dalších zajímavých instalací z divadelního prostředí vás pobaví, ale co se skrývá v posledním patře, to vás nadchne. Velkou část třetího patra totiž zabírají dřevěné "krabice", které když spustíte, čeká na vás v každé z nich soukromé divadelní přestavení. Před očima se vám hýbají slavné obrazy, akrobati nebo dinosauři.


Výstava je určena pro děti i dospělé, my jsme se tu všichni bavili alespoň 1,5 hodiny. Vstupné je za hubičku, zaplatili jsme dohromady jen 80 Kč. Pokud jste v muzeu ještě nebyli, stojí za to projít celé. Stálá expozice obsahuje sbírky z dějin města, ale i něco z etnografie, historické mapy a atlasy, malované terče a různé kuriozity. V přízemí také najdete velký dětský koutek, takže při nepřízni počasí tu můžete strávit půl dne. Budova v samém středu města, naproti zámku a vedle piaristického chrámu nalezení Sv. Kříže, prošla před třemi lety rekonstrukcí podle návrhu architekta Josefa Pleskota.


Nejen v muzeu, ale v celém městě se s dětmi nudit rozhodně nebudete, podrobnější článek pro vás chystám. Je tam toho totiž tolik, že nevím, o čem psát dříve. Jezdíme sem už 10 let každý rok a vždy je tu něco nového. V UNESCO by neměl být jen zámek a zámecké zahrady, ale celé centrum, kterému dominuje Zámecké návrší propojující historické budovy s moderní architekturou.


Kde jíst / pít?

Přímo v budově muzea je skvělá kavárna rócafé, orientující se na raw dortíky. Jsou výborné stejně jako nabízená káva, kterou vám donese příjemná obsluha při příznivém počasí na sympatickou venkovní terasu.

Žádné komentáře:

Okomentovat